Przetargi Dolnośląskie

ZNALEZIONO 1918 OGŁOSZEŃ

Lista aktualnych przetargów w województwie Dolnośląskim.

Numer Przedmiot Województwo Dodano
28104425 Wykonanie i dostawa kalendarzy Dolnośląskie 2024-10-30
28104591 ŚWIADCZENIE USŁUGI W ZAKRESIE CAŁODOBOWEJ OCHRONY FIZYCZNEJ OSÓB I MIENIA Dolnośląskie 2024-10-30
28104590 Zakup wkładów filtracyjnych Dolnośląskie 2024-10-30
28104587 Wymiana Stabilizatora ciepłej wody typ scwa Dolnośląskie 2024-10-30
28104576 Fotowoltaika Dolnośląskie 2024-10-30
28104421 Dostawy aparatury medycznej: respiratorów, aparatów do znieczulenia, lasera urologicznego Dolnośląskie 2024-10-30
28104370 Czujnik indukcyjny Contrinex Dolnośląskie 2024-10-30
Buduj potencjał firmy dzięki sprawdzonym ogłoszeniom.
Zarejestruj się bezpłatnie i sprawdź pozostałe oferty.
28104365 Czujnik indukcyjny di-soric Dolnośląskie 2024-10-30
28104360 Czujnik di-soric Dolnośląskie 2024-10-30
28104359 Plombowanie liczników wody w lokalach mieszkalnych i użytkowych 100% gminnych Dolnośląskie 2024-10-30
28104353 Czujnik di-soric Dolnośląskie 2024-10-30
28104335 Czujnik do siłownika Dolnośląskie 2024-10-30
28104325 Czujnik magnetyczny Dolnośląskie 2024-10-30
28104323 Wykonanie wentylacji nawiewno-wywiewnej w lokalach mieszkalnych w trybie ,,zaprojektuj i wybuduj" Dolnośląskie 2024-10-30
28104312 Złącze Telemecanique Dolnośląskie 2024-10-30
28104301 Opracowanie dokumentacji projektowej Dolnośląskie 2024-10-30
28104287 Wtyczka Dolnośląskie 2024-10-30
28104284 Budowa kontenerowej stacji transformatorowej, słupa SN, linii kablowej SN i nN wraz ze złączami kablowymi nN oraz rozbiórka słupa sieci SN Dolnośląskie 2024-10-30
28104282 Przewód Dolnośląskie 2024-10-30
28104278 Zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania Dolnośląskie 2024-10-30

Zmień ustawienia wyszukiwarki

O przetargach z województwa: Dolnośląskie

Nasza lista przetargów z województwa: Dolnośląskie posiada 1918 przetargi w 88 branżach w tym


Ostatnia aktualizacja listy przetargów to 30-10-2024.
Zarejestruj się bezpłatnie jeżeli chcesz skorzystać z pełnego dostępu do bazy przetargów.

Najnowszym przetargiem jest przetarg na:
Wykonanie i dostawa kalendarzy w Lubań o numerze 28104425.

Poszukujesz innych ofert? Skorzystaj z wyszukiwarki.

Strefa wiedzy


Województwo dolnośląskie - ogólne informacje

Województwo dolnośląskie położone jest na południowym zachodzie Polski. Swoim obszarem obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, ziemię kłodzką oraz wschodnie Łużyce Górne. Pod względem wielkości jest 7 regionem w Polsce (19 946,7 km²). Teren zamieszkuje około 3 milionów osób, z czego najwięcej ma swoje domy i mieszkania we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy, Lubinie, Głogowie oraz Jeleniej Górze. Wrocław jako stolica województwa corocznie przyciąga miliony turystów chcących odwiedzić Halę Stulecia, zabytkowy zespół urbanistyczny, Panoramę Racławicką, Ogród Zoologiczny czy jedną z wielu innych atrakcji. To nie jedyne miejsce cieszące się dużym zainteresowaniem ze strony przyjezdnych. Turyści chętnie odwiedzają Karkonoski Park Narodowy z licznymi szlakami oraz najwyższym szczytem – Śnieżką. Niezwykłe walory przyrodnicze odnajdziemy także w Górach Stołowych, kolorowych jeziorkach nieopodal Rudawek Janowickich czy w rezerwacie „Głazy Krasnoludków”. Wszystkie te miejsce są już dobrze dostosowane do napływu przyjezdnych dzięki licznym realizacjom z sekcji przetargi dolnośląskie i zlecenia dolnośląskie.

Na atrakcyjność inwestycyjną regionu wpływa także skomunikowanie. Głównym lotniskiem w województwie dolnośląskim jest międzynarodowy Port Lotniczy Wrocław, który w 2021 roku odprawił 1 409 067 osób. Przez teren jednostki biegną ważne szlaki drogowe:

  • Autostrada A4,
  • Autostrada A8,
  • Droga ekspresowa S3,
  • Droga ekspresowa S8,
  • Droga krajowa nr 3,
  • Droga krajowa nr 5.

Województwo dolnośląskie jest kluczowym, strategicznym miejscem na mapie Polski. Łącząc granice z Niemcami oraz Czechami wymaga ciągłego unowocześniania infrastrukturalnego i kształcenia kompetentnych kadr. Te potrzeby dostrzegają także instytucje krajowe i międzynarodowe, które przeznaczają na rozwój wysokie kwoty dotacji. Te w dalszej perspektywie kończą się zamówieniami z sekcji przetargi dolnośląskie i zlecenia dolnośląskie, co podnosi konkurencyjność sektora MSP. Województwo dolnośląskie to doskonała przestrzeń dla potencjalnych inwestorów.

Województwo dolnośląskie – gospodarka

Gospodarka województwa dolnośląskiego ukierunkowana jest na usługi i przemysł. Aktualnie struktura rodzajowa przedstawia się następująco:

  • Usługi – 41,2% PKB,
  • Przemysł – 34,7% PKB,
  • Rolnictwo – 24,1% PKB.

Sektor usług jest silnie zróżnicowany i rozwija się dynamicznie w kierunku branż wysokotechnologicznych. Swoje centra utworzyły tu globalne korporacje, takie jak m.in. Capgemini, IBM, HP, Nokia Siemens, Credit Suisse, ale także silne przedsiębiorstwa z kapitałem polskim: Impel Business Solutions, Casus Finanse, REC Global czy SMT Software. To głównie dzięki temu sektorowi produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca jest tu zdecydowanie wyższy niż średnia dla kraju.

Przemysł na Dolnym Śląsku ogniskuje się wokół:

  • produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep,
  • produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych,
  • produkcji wyrobów z metali,
  • produkcji urządzeń elektrycznych.

Dzięki bliskości granic kraju tworzone w ten sposób dobra są wysyłane zarówno do innych regionów, jak i na eksport. Zachętą dla inwestorów są także cztery obszary pracujące jako Specjalne Strefy Ekonomiczne: Kamiennogórska, Legnicka, Tarnobrzeska i Wałbrzyska. Region słynie również z licznych firm browarniczych oraz dużych upraw kukurydzy.

Mimo wysokiego poziomu rozwoju, Dolny Śląsk jest przestrzenią, w której istnieje konieczność modernizacji w stronę gospodarki zrównoważonej. Nowe procesy technologiczne oraz potrzeby sprawiają, że liczba pojawiających się zamówień z sekcji przetargi publiczne dolnośląskie jest bardzo duża. Niewiele wskazuje na to, ze ta sytuacja może ulec zmianie. W nowej perspektywie finansowej województwo otrzyma duże wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Możliwości pozyskiwania klientów – zlecenia budowlane dolnośląskie

Sukces biznesu jest wypadkową jakości oferowanych usług/produktów oraz umiejętności pozyskania i utrzymania klientów. Samych metod na przekonanie nabywców do danej marki są tysiące. Kluczowy jest tu dobór narzędzi do profilu klienta docelowego. Pierwszym nabywcą są zazwyczaj osoby z otoczenia (znajomy, rodzina). Jeśli uda się zaskoczyć ich wysoką jakością wykonania, jest szansa na zyskanie kolejnych poleceń. Poczta pantoflowa to silne źródło zleceń, które powala przetrwać małym działalnościom gospodarczym na rynku. Jeśli chcemy jednak dalej się rozwijać i mnożyć zyski, niezbędne będzie zbudowanie odpowiedniej strategii.

Przykładowe pomysły na pozyskiwanie nowych klientów możemy podzielić na dwa główne typy:

  • marketing bezpośredni,
  • marketing pośredni.

Pierwsza grupa obejmuje wszelkie działania przyjmujące specyficzną formę bezpośredniej komunikacji na linii firma-nabywca. Łączy ona w sobie zarówno reklamę, jak i sprzedaż. Do aktywności tego typu zaliczamy między innymi: pocztę tradycyjną, pocztę elektroniczną, telefon, spotkania B2B czy reklamę internetową. Marketing pośredni jest działaniem ukrytym, nie lokującym identyfikacji firmy w centrum relacji z klientem. W tym wypadku firmy oferują rynkowi przydatne, wartościowe informacje w taki sposób, aby chciał on dowiedzieć się więcej o temacie i marce. Podczas gdy marketing bezpośredni koncentruje się na suchych liczbach, marketing pośredni kreuje świadomości marki i wzmacnia przywiązanie klienta. Przykładem instrumentów pośrednich są: media społecznościowe, artykuły sponsorowane, podcasty, blogi firmowe gry online, quizy czy filmy.

Którą z tych metod wybrać? A może warto zainwestować w obie? Na te pytania każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie sam. Jedne instrumenty dają szybsze efekty (np. kampanie telefoniczne), ale są często obarczone ryzykami i wysokimi kosztami, inne z kolei działają powolnie (blog firmowy), ale systematycznie, zapewniając stałość zleceń w długiej perspektywie czasowej.

Wykorzystanie portali branżowych, porównywarek cen, outsourcingu sprzedaży, okresów próbnych czy banerów reklamowych to świetne pomysły na rozwój marki, które wymagają jednak określonych inwestycji. Czy mała firma może pozyskać nowego klienta spoza okręgu swoich poleceń bez dodatkowych, znaczących kosztów? Oczywiście tak. Pomocne będą tu zlecenia (dolnośląskie). O co w nich chodzi?

Każdego dnia osoby fizyczne oraz firmy poszukują wykonawców określonych usług, robót budowlanych czy dostaw. Zazwyczaj zaspokajają te potrzeby poprzez składanie bezpośrednich zamówień u hurtowników i wykonawców. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych zadań wykorzystuje się ogłoszenia na portalach branżowych. W takiej informacji podane są kluczowe dane do wyceny, w tym między innymi lokalizacja, oczekiwana technologia, termin. Na ich podstawie zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty. Zadania z sekcji zlecenia budowlane Wrocław czy szerzej zlecenia budowlane dolnośląskie są ogólnodostępne i nie wymagają wkładu własnego. Z tego powodu traktuje się je jako dobre pole do zdobycia doświadczenia i referencji, które później można wykorzystać na rynku zamówień publicznych.

Zadania z sekcji przetargi publiczne dolnośląskie to niewyczerpane źródło nowych zleceń. Od początku istnienia rynku zamówień publicznych w Polsce liczba postępowań systematycznie wzrasta. Jak pokazują dane, każdego dnia firmy zorientowane na obsługę podmiotów z regionu Dolnego Śląska mogą liczyć na około 200 nowych przetargów. Wśród tej liczby, większość chętnych znajdzie co najmniej kilka ogłoszeń, które może przy odrobinie zaangażowania i umiejętności zamienić na umowę. O tym, jak wystartować w konkursie z sekcji przetargi dolnośląskie, szerzej piszemy w rozdziale dotyczącym podstawowych informacji o rynku. W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę na zalety, jakie oferuje nam obsługa podmiotów publicznych i subsydiowanych:

  • Niskie koszty wejścia – powiedzmy to sobie szczerze - start w zamówieniu publicznym praktycznie nigdy nie jest darmowy. Nawet jeśli do wysłania oferty nie jest niezbędne zabezpieczenie wadialne, prawdopodobnie zamawiający poprosi nas o przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędzie Skarbowym. To już generuje niewielkie koszty. Dodatkowymi może być podpis kwalifikowany (dla zamówień powyżej progów unijnych) oraz dostęp do bazy z przetargami (tu oferenci udostępniają darmowy okres próbny). Biorąc pod uwagę wartość potencjalnych umów oraz zysków należy stwierdzić, że uczestnictwo w rynku zamówień publicznych jest tanie (często mówimy tu o kilkuset złotych).
  • Stabilność – rynek zamówień publicznych nie kurczy się. Nie ma też ryzyka, że zniknie. Potrzeby jednostek publicznych są odnawialne i nieskończone. Nawet w przypadku czasowych, sezonowych przestojów na rynku detalicznym, przetargi w danej branży pojawiają się, pozwalając na zdobywanie kolejnych zleceń.
  • Mała konkurencja – liczba konkurentów jest różna, w zależności od regionu i branży. Można jednak śmiało założyć, że jest ona większa na wolnym rynku niż w zamówieniach publicznych. Dlaczego? Nadal wielu wykonawców boi się obsługi jednostek publicznych. Do tego z uwagi na duże sformalizowanie, normą jest odrzucanie szeregu ofert w danym postępowaniu (niedotrzymanie terminów, błędne podpisy). Nie można też składać ofert na każde zadanie z sekcji przetargi dolnośląskie, bo jest ich po prostu za dużo. Dzięki temu nadal na wiele zamówień nie wpływają żadne oferty, a w kolejnych liczba propozycji ogranicza się do 3-5 sztuk.
  • Gwarancja terminowej zapłaty – płynność finansowa jest bardzo ważna, bo pozwala na spłatę zobowiązań i dalszy rozwój. Jednostki publiczne i dotowane są zobligowane do przestrzegania przepisów wykonawczych. Każde, nawet najmniejsze opóźnienie w zapłacie za przetarg, kończy się srogimi konsekwencjami, w tym karami finansowymi. Terminowość wpłaty wynagrodzenia na rynku zamówień publicznych to jedna z najważniejszych korzyści startowania w przetargach.
  • Różnorodność – zastanawiasz się czy prasując koszule lub przewożąc wyroby parafinowe masz szansę na znalezienie postępowania z sekcji przetargi dolnośląskie? Odpowiedź jest jednoznacznie twierdząca. A warto wziąć pod uwagę, że zamówienia publiczne nie są ograniczone terytorialnie do jednego województwa. Podobne zlecenia można znaleźć w Małopolsce, Wielkopolsce czy na Mazowszu. Niezależnie czym się zajmujesz, rynek zamówień publicznych jest także dla Ciebie miejscem sprzedażowym!

Przetargi publiczne dolnośląskie – statystyki

W 2021 roku w serwisie oferent.com.pl pojawiły się 751 104 ogłoszenia. Ponad 66 tysięcy postępowań (blisko 9%) dotyczyło zadań zlokalizowanych w województwie dolnośląskim. W porównaniu z rokiem 2020 było ich o blisko 6000 mniej. Warto zwrócić uwagę, że w perspektywie długookresowej liczba tego typu realizacji systematycznie rośnie. Jeszcze w 2014 roku mówiliśmy o 45 930 zamówieniach publicznych z regionu województwa dolnośląskiego. Nastąpił zatem wzrost o 43% w ciągu ostatnich 7 lat. Aktualnie rozkład według typu zamówienia przedstawia się następująco:

  • 45,22% stanowiły usługi
  • 33,43% stanowiły dostawy
  • 21,34% stanowiły zlecenia budowlane (dolnośląskie).

Istotnym kryterium rozróżnienia ogłoszeń jest także kategoria, w ramach której się pojawiały. Spośród 66 512 postępowań aż 50 911 to zamówienia z sekcji przetargi dolnośląskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zlecenia, w tym budowlane (1 794). Pozostałe rekordy stanowiły sprzedaże nieruchomości i ruchomości (części zamienne do pojazdów, maszyny, wyposażenie zakładów produkcyjnych).

Tradycyjnie najwięcej zadań czekało na wykonawców w stolicy regionu, gdzie w 2021 roku wszczęto 20 322 zamówienia publiczne. Około 21% tej liczby stanowiły postępowania z sekcji przetargi budowlane Wrocław i zlecenia budowlane Wrocław. Oznacza to, że każdego dnia pojawiało się jedenaście nowych ogłoszeń dla wykonawców specjalizujących się w robotach budowlanych w samym Wrocławiu! Potencjał do rozwoju działalności gospodarczej jest więc olbrzymi!

Przetargi dolnośląskie – przykładowe realizacje

Zadania z sekcji przetargi publiczne dolnośląskie mogą być realizowane w różnych trybach. Najpopularniejsze są zlecenia konkurencyjne, w tym w szczególności przetargi nieograniczone. To dobra wiadomość dla potencjalnych wykonawców, którzy nawet na początku swojej przygody z rynkiem zamówień publicznych mają otwarty dostęp do tysięcy zleceń polegających na świadczeniu usług, wykonaniu dostaw czy robót budowlanych. Na przestrzeni ostatniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej wszczęto w Polsce ponad 4 miliony tego typu zamówień, z czego kilka procent dotyczyło zadań z sekcji przetargi dolnośląskie i zlecenia dolnośląskie. Poniżej prezentujemy kilka ważnych realizacji, które w ostatnich latach znacząco przełożyły się na wzrost konkurencyjności regionu.

  • „Budowa obwodnicy Wałbrzycha w ciągu drogi krajowej nr 35” – projekt z dotacją w kwocie 296 792 459,30 złotych pozwolił na wzmocnienie potencjału endogenicznego kilku firm z różnych branż. Obok wykonawcy robót budowlanych, na realizacji zadania zyskali także dostawcy materiałów budowlanych, firmy zapewniające obsługę prawną, elektrycy zajmujący się oświetleniem ulicznym czy drukarnie przygotowujące materiały promocyjne.
  • Nieco niższą wartość miało inne zadanie budowlane, polegające na stworzeniu Osi Zachodniej we Wrocławiu w ciągu drogi krajowej nr 94. Ujawnione kilka lat temu w bazie oferet.com.pl w sekcji przetargi budowlane Wrocław i przetargi dolnośląskie zadanie, pozwoliło odciążyć osiedle Leśnica od nadmiernego ruchu drogowego.
  • Bardzo ciekawym projektem była budowa „Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów”. Zadanie podzielono na trzy moduły realizowane w oddzielnych postępowaniach z sekcji przetargi dolnośląskie: wykonanie interaktywnej ekspozycji przyrodniczej „Klimatyczne Karkonosze”, adaptacja budynku Wielkiej Stajni na potrzeby ekspozycji przyrodniczej „Klimatyczne Karkonosze” oraz ośrodka edukacyjnego dzielącego również funkcję centrum zarządzania i informacji w zakresie ochrony przyrody, wyposażenie Wielkiej Stajni na potrzeby zaplecza edukacyjnego Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów.
  • Swoje szanse na realizacje z sekcji przetargi dolnośląskie mają też firmy szkoleniowe. Przykładem jest projekt „Aktywizacja osób niepełnosprawnych”. W jego ramach mieszkańcy Legnicy oraz powiatów złotoryjskiego i legnickiego odbyli szkolenia zawodowe (poligraf, pomocnik kucharza, kelner, recepcjonista, zdobnik szkła, pracownik terenów zielonych) oraz skorzystali z pomocy doradcy zawodowego.
  • W dobie zmian klimatycznych mnożą się zadania na przetargi dolnośląskie w branży odnawialnych źródeł energii. Jednym z większych projektów tego typu realizowanych w regionie była inwestycja pn. „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Gmin Legnicko Głogowskiego Obszaru Interwencji”. Dzięki dostawie i uruchomieniu 446 sztuk kotłów gazowych, kotłów na biomasę oraz pomp ciepła udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla na poziomie 3 809,11 ton. Samo zadanie było realizowane przez trzy firmy i wiele ekip podwykonawców.
  • Dofinansowanie otrzymują także projekty dotyczące mniejszych zadań, co może być szczególnie istotne dla małych i średnich przedsiębiorców. Jedno z postępowań z sekcji zlecenia budowlane Wrocław dotyczyło przebudowy budynku przy ulicy Zwycięskiej we Wrocławiu na potrzeby Przedszkola nr 23. Wyłoniony wykonawca robót budowlanych był odpowiedzialny za przeprowadzenie kompletnego remontu, wraz z dostosowaniem instalacji elektrycznych i sanitarnych. W ramach innego zamówienia wyłoniono także dostawcę urządzeń do placu zabaw.
  • Rynek zamówień publicznych to nie tylko zamawiający publiczni, ale też subsydiowani. W ramach konkursu na działanie 1.2 Innowacyjne przedsiębiorstwa Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wsparto firmę 1450 S.A. Przedmiotem projektu było przeprowadzenie badań przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych prowadzących do opracowania znacząco ulepszonego produktu w postaci zaawansowanego narzędzia informatycznego umożliwiającego zarządzanie wizerunkiem w Internecie, bazując na gromadzeniu i przetwarzaniu danych o klientach opublikowanych w sieci. W ramach projektu przeprowadzono postępowania z sekcji przetargi dolnośląskie.

Przetargi dolnośląskie – gdzie szukać?

Od wielu lat informacje o zamówieniach publicznych z sekcji przetargi budowlane Wrocław czy przetargi publiczne dolnośląskie są najlepiej wyeksponowane w odpowiednich bazach. Korzystanie z nich pozwala szybko i skutecznie zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Do najważniejszych zalet narzędzia należą:

  • Kompletność – zasadniczo ogłoszenia przetargowe mogą zostać upubliczniane w wielu miejscach. Zamawiający publiczni udostępniają je na Biuletynie Informacji Publicznej, zamawiający subsydiowani na specjalnie do tego przeznaczonej platformie zakupowej, zaś zamawiający sektorowi na własnych stronach internetowych. Do tego dochodzą zadania z sekcji zlecenia dolnośląskie, które nie podlegają rygorom ustawy Prawo zamówień publicznych. Informacje o nich można znaleźć w prasie lub na jednej z setek platform branżowych. Śledzenie ich na bieżąco jest niewykonalne. Właśnie dlatego powstały bazy przetargowe, które agregują zamówienia z różnych miejsc.
  • Wygoda – komfort użytkowania serwisu oferent.com.pl można dostrzec na kilku płaszczyznach. Działa on w dwóch trybach: wyszukiwarki przetargów oraz raportów. W pierwszej opcji użytkownik ma możliwość filtrowania ogłoszeń względem interesujących go parametrów (słowa kluczowe, branża, zasięg geograficzny itd.). W drugiej, na podstawie wybranych filtrów, system automatycznie przesyła na podany adres e-mail raport z nowych przetargów oraz aktualnych wyników postępowań. Korzystanie z bazy jest zatem wygodne, bo nie wymaga samodzielnego szukania. Ułatwieniem jest też sposób prezentacji danych. Nie są to suche linki do miejsca prowadzonego postępowania. Użytkownik otrzymuje kompletną dokumentację oraz kartę zadania z sekcji zlecenia budowlane Wrocław lub innej, w której zawarto wszystkie najważniejsze informacje o działaniu (przedmiot zamówienia, wysokość wadium, termin wykonania i składania ofert i inne).
  • Analiza – firmy wchodzące na rynek zamówień publicznych bardzo często zapominają, jak ważna jest dokładna analiza danych. Przetargi nie są workiem bez dna. Złożenie oferty daleko przekraczającej rzeczywistą wycenę zazwyczaj mija się z celem, bo zamawiający mają ograniczony budżet na realizację. Z drugiej strony nie warto także zbytnio ceny zaniżać, gdyż nasza oferta może zostać uznana za rażąco niską. Skąd zatem wiedzieć, jaki poziom zysku przyjąć? Tu pomocna będzie zakładka wyniki przetargów. Ujęto w niej rozstrzygnięcia z ostatnich lat. Dzięki temu dowiemy się więcej na temat naszej konkurencji, nauczymy się także, które elementy Specyfikacji Warunków Zamówienia są kluczowe dla kształtowania listy rankingowej (przykładowo długie gwarancje, wysokie wadium, dodatkowe badania itd.).
  • Podwykonawcy – nie każde zamówienie z sekcji przetargi publiczne dolnośląskie trzeba wykonywać własnymi siłami. Firma specjalizująca się w budowie obiektów użyteczności publicznej chętniej zleci montaż pompy ciepła specjalistom, niż zatrudni dodatkowych monterów. Baza przetargowa oferent.com.pl pomaga łączyć przedsiębiorstwa z różnych branż w konsorcja, dzięki którym powstają podmioty silniejsze i zdolne do realizacji większych inwestycji.
  • Wzmocnienie potencjału – serwis przetargowy to także miejsce, gdzie znajdziemy aktualnie prowadzone sprzedaże komornicze. Na tego typu aukcjach możemy zakupić nieruchomości i ruchomości (maszyny, urządzenia, pojazdy i inne) po cenach niższych niż rynkowe. W ten sposób wzmacniamy potencjał endogeniczny firmy.

Skorzystanie z usług platformy oferent.com.pl jest tanie i zwraca się już w pierwszym wygranym zamówieniu. Serwis oferuje też darmowy okres próbny z dostępem do wszystkich wyżej wymienionych udogodnień.

Przetargi i zlecenia budowlane dolnośląskie – podstawowe informacje dla początkujących

Wspomnieliśmy już, że ogłoszenia dostępne w bazach przetargowych możemy podzielić na dwie grupy: przetargi i zlecenia. Te pierwszą są sformalizowane i wymagają stosowania szeregu wytycznych zapisanych w dokumentach wykonawczych. Z kolei zlecenia (dolnośląskie) nie wymagają zachowania żadnej szczególnej formy. Zamawiający w tym wypadku sam określa czym będzie się kierował przy wyborze oferty i jak chce ją otrzymać. Zazwyczaj umowy w ramach segmentu zleceń podpisują ci wykonawcy, którzy mają najkorzystniejsze ceny lub dobre zdolności handlowe. Złożenie propozycji jest w tym wypadku bezpłatne, dzięki czemu stosunkowo łatwo zdobyć pierwsze umowy i rekomendacje.

Zadania z sekcji przetargi publiczne dolnośląskie mogą początkowo zmartwić nowych wykonawców. Każde składa się z szeregu dokumentów, które warto za pierwszym razem przeczytać od deski do deski. Mówimy tu między innymi o:

  • Ogłoszeniu o zamówieniu.
  • Specyfikacji Warunków Zamówienia.
  • Formularzu oferty wraz z załącznikami.
  • Dokumentacji dodatkowej (przedmiarach, projekcie budowlanych, specyfikacji dostaw itd.).

Zakres przedstawionych w nich danych jest szeroki, ale co ważne, powtarzalny. Oznacza to, że każda kolejna analiza dokumentacji będzie już prostsza, bo będziemy wiedzieć, czego się spodziewać. Doświadczeni pracownicy działów zamówień publicznych doskonale wiedzą, gdzie szukać najbardziej interesujących ich informacje dotyczących terminów, kwoty zabezpieczenia wadialnego, kryteriów wybory oferty czy wymaganych środków dowodowych.

Lektura pierwszego przetargu może się wydać trudna. Znajdziemy tam na pewno kluczowe pojęcia rynku zamówień publicznych: zabezpieczenie należytego wykonania umowy, konsorcjum, omyłka pisarska, progi unijne, rażąco niska cena i inne. Jeśli zależy nam na szybkim ich wyjaśnieniu, warto zajrzeć na blog oferent.com.pl, gdzie każdego miesiąca pojawiają się szczegółowe omówienia tych kwestii.

Jeszcze zanim przystąpimy do złożenia pierwszej oferty, powinniśmy wyposażyć się w kluczowe narzędzia wykorzystywane na rynku. Mowa to o: podpisie kwalifikowanym lub zaufanym, zaświadczeniu z Krajowego Rejestru Karnego, zaświadczeniu o niezaleganiu ze składkami z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, pełnomocnictwie czy referencjach. Wymienione dokumenty zazwyczaj są wymagane już po stworzeniu listy rankingowej i tylko w przypadku oferenta wybranego. Warto je jednak pozyskać wcześniej, żeby w razie potrzeby czekały na odpowiedni moment.

Tak przygotowani możemy rozpocząć przygodę z zamówieniami publicznymi. Całą procedurę składania oferty na zadanie z sekcji przetargi budowlane Wrocław lub innej szczegółowo omawiamy tu. Zasadniczo możemy podzielić j a na osiem głównych części:

  • Etap pierwszy – analiza dostępnych postępowań.
  • Etap drugi – pozyskanie i zapoznanie się z dokumentacją konkursową.
  • Etap trzeci – weryfikacja dostępnych zasobów (materiałów, maszyn, funduszy, pracowników)
  • Etap czwarty – przygotowanie wyceny oraz oferty (uwaga, w SWZ należy sprawdzić, jakie dodatkowe oświadczenia należy złożyć wraz z ofertą!).
  • Etap piąty – jeśli jest to wymagane, należy wnieść zabezpieczenie wadialne w jednej z akceptowalnych form (pieniężna, gwarancje bankowe, poręczenia). Należy pamiętać, że w przypadku wyboru formy pieniężnej, przelew powinien być zaksięgowany na koncie zamawiającego przed terminem składania ofert.
  • Etap szósty – podpisanie przygotowanych dokumentów zgodnie z wymowami postawionymi w SWZ (dla zamówień powyżej progów unijnych wymagany jest podpis kwalifikowany, dla zamówień krajowych wystarczy podpis zaufany lub osobisty).
  • Etap siódmy – zaszyfrowanie dokumentów – w zależności od platformy odbywa się to automatycznie lub poprzez specjalny generator.
  • Etap ósmy – wysyłka dokumentów przed upływem terminu na składanie ofert – warto pozostawić sobie pewien bufor, aby nie stracić zlecenia z sekcji przetargi publiczne dolnośląskie przez chwilowe problemy z komputerem lub siecią.

Zachowanie opisanej struktury jest gwarantem poprawnego złożenia oferty. Można ją z powodzeniem stosować w praktycznie każdym zamówieniu prowadzonym w trybie konkurencyjnym. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto dokładnie przeanalizować kryteria wyboru ofert (najczęściej pod uwagę bierze się takie zmienne jak: cena, gwarancje, czas realizacji czy świadczenia serwisowe) oraz dane historyczne.

Zlecenia dolnośląskie – szanse i zagrożenia

Jedną z najważniejszych zmian na rynku zamówień publicznych była elektronizacja, którą udało się przeprowadzić w 2021 roku. Dzięki niej wszystkie zadania realizowane przez podmioty publiczne są obecnie pozyskiwane z użyciem określonych platform. Każda oferta jest szyfrowana i dostępna dla zamawiającego dopiero po terminie upływu ofert. W Ten sposób z rynku zamówień publicznych wyeliminowano wszystkie nieuczciwe praktyki, jakie pojawiały jeszcze do niedawna. Zamówienia z sekcji przetargi budowlane Wrocław czy przetargi dolnośląskie wygrywa ten podmiot, który złożył ofertę najkorzystniejszą.

Szansą dla rynku zamówień publicznych jest także stopniowe wdrażania zapisów Polityki zakupowej państwa. Przyjęty przez Radę Ministrów na początku 2022 roku dokument promuje zamówienia zrównoważone, a więc zielone, zdrowotne, prospołeczne, oraz zamówienia innowacyjne. Zakłada także odejście od prymatu kryterium najniższej ceny oraz szerokie wsparcie dla sektora MSP. Dzięki takim instrumentom jak:

  • powołanie zespołu ds. zielonych zamówień
  • opracowanie pakietów standardowych dokumentów,
  • organizacji szkoleń warsztatów i konferencji,
zakres dostępnych zadań z sekcji zlecenia budowlane dolnośląskie zwiększy się dla nowych wykonawców.

Ważną szansą wspierającą rozwój rynku zamówień publicznych jest uruchomienie nowej perspektywy finansowej funduszy europejskich. Projekty dotowane ze środków międzynarodowych podlegają zasadom pomocy publicznej. Środki uzyskane w ten sposób należy wydatkować racjonalnie, transparentnie i jawnie. Oznacza to, że każda inwestycja ze wsparciem zewnętrznym musi zakończyć się wyłonieniem wykonawcy w drodze zamówienia publicznego. Do dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego, innych podmiotów publicznych i przedsiębiorców z Dolnego Śląska będzie kilka różnych programów, w tym między innymi:

  • Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – aż 556 milionów euro alokacji dla regionu (druga wartość w kraju),
  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 - 1,67 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Tak duże środki to oczywiście szansa dla wykonawców. Już lata 2016-2017, gdy ruszała poprzednia perspektywa finansowa, pokazały, że pojawiająca się liczba zadań z sekcji przetargi budowlane Wrocław i zlecenia dolnośląskie jest zdecydowanie większa w momencie pojawienia się pierwszych wyników naborów. Kto zatem powinien zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się konkursy? Mówimy to o firmach, specjalizujących w realizacji projektów związanych z:

  • Wsparciem efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
  • Budową odnawialnych źródeł energii.
  • Wzmacnianiem ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia.
  • Wspieraniem zintegrowanego i sprzyjającego włączeniu społecznemu rozwoju społecznego, gospodarczego i środowiskowego, kultury, dziedzictwa naturalnego, zrównoważonej turystyki i bezpieczeństwa na obszarach miejskich.
  • Wspieraniem dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.
  • Wspieraniem równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Fundusze europejskie to jednak nie wszystko. W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w pierwszym naborze przeznaczono 1 682 485 132,16 złotych na rozwój jednostek z Dolnego Śląska. Na co przeznaczono wsparcie? Chociażby na:

  • Budowę stołówki szkolnej dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bolkowie.
  • Rozbudowę budynku OSP we wsi Trzebień i zakup samochodu strażackiego.
  • Budowę toru rolkowego przy ul. Dolnej w Głuszycy.
  • Budowę świetlicy wraz z kompleksem rekreacyjno-sportowym w Janówku.
  • Budowę oświetlenia na terenie Gminy Kłodzko.
  • Termomodernizację budynków użyteczności publicznej położonych na terenie gminy Krotoszyce.
  • Budowę ośrodka zdrowia w Męcince.
  • Budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Miasta Złotoryja.
  • Rozwój Gminy Nowa Ruda poprzez rozbudowę infrastruktury drogowej, sportowej oraz rozbudowę systemu segregacji odpadów.

Każdy z tych, jak i setek innych projektów, zakończył się, lub dopiero zakończy, zamówieniem z sekcji zlecenia budowlane Wrocław lub przetargi dolnośląskie. Co więcej, w ramach drugiego naboru w ramach tego Funduszu, przeznaczono kolejne pieniądze na rozwój regionu województwa dolnośląskiego. To oczywiście szansa na rozwój dla wykonawców, którzy dzięki temu są w stanie zapewnić ciągłość zleceń.

Rynek zamówień publicznych jest stabilny i przewiduje się jego dalszy rozwój w przyszłości. Czy są jakieś zagrożenia, które mogą spowodować nagłą zapaść? Niewiele na to wskazuje. Nawet rosnąca inflacja, drożejące kredyty i zerwane łańcuchy dostaw nie powodują, że liczba ogłoszonych zamówień jest mniejsza.